Büyükbaş Hayvancılık

Büyükbaş hayvancılık mı yapmak istiyorsunuz? Ancak gerekli bilgiye sahip değil misiniz? Bir ineğin günlük maliyetini hesaplayarak işe başlayabilirsiniz.

Süt ve besi hayvancılığından hangisini yapacağınıza karar verdikten sonra 1 ineğin günlük maliyetini hesaplamalısınız. Bir inek için gerekli alanı bulmalı ve ahırınızı buna göre inşa etmelisiniz. Diğer husus ise yem giderleri olacaktır.

Süt besiciliğinde kar marjı elde etmek için 1 ineğin günlük yem maliyetini bulmalısınız. Bir ineğin yılda kaç balya saman yediğini bulduktan sonra maliyet hesaplaması yaparak inekten ne kadar kazanabileceğinizi bulabilirsiniz.

İneklerin Doğumu

Büyükbaş hayvancılık oldukça zordur. Özellikle yüksek yatırım gerektiren iş kollarından bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İneklerin beslenme şekilleri, sağlık durumları, doğumları hepsinin en ince ayrıntısına kadar bilinmesi gerekmektedir.

İneklerin gebelik süreleri ise ortalama 280 gün olmaktadır. Ancak gebelik 5 gün evvel ya da 5 gün sonra olabilmektedir. İneklerin doğurması belirli bir zaman alır. 10 saat içerisinde buzağının kafası ve ayakları çıkar.

Daha sonra ise arka ayaklar çıkar. Genel olarak suni tohumlama yöntemi kullanılmaktadır. İneklerin doğumdan önce sancıları başlar. Bu sebeple hayvanların huysuz olduğu görülür.

Çoğu doğumda normal doğum gerçekleşir. Fakat bazı durumlarda güç doğum olması da mümkün olmaktadır. Doğum başladıktan sonra inek kendisi doğum yapabilir. Ancak buzağının yarıda kalması durumunda çekme işleminin yapılmaması gerekir.

İnek Yılda Kaç Kez Doğurur?

İneklerin kızgınlık süreleri 14 saat ile 18 saat arasında olmaktadır. Şayet bu sürede hayvan gebe kalmazsa 21 gün sonra tekrarlanması gerekir. Tohumlama ise kızgınlık başladıktan 12 saat sonra yapılmalıdır. Örneğin hayvan sabah kızgınlık gösterdiyse öğleden sonra, akşam kızgınlık gösterdiyse sabah tohumlamanın yapılması gerekir. İneklerde hamilelik süresi 9 aydır. Hamilelik süresini tamamlayan hayvanlar senede bir kez doğum yapmaktadır.

Yılda bir kez doğuran ineğin tek, ikiz ya da üçüz buzağıları da olabilir. Doğum aralığının düvelerde 13, ineklerde ise 12 ay olması gerekir. Ancak süre uzadığında kayıplar meydana gelebilir. Döl verimi verebilen her inek gebe kaldıktan 280 gün sonra doğurur. Ancak doğum yapan ineğin hemen tohumlanması doğru olmayacaktır. Buzağılayan ineklerin en az 60 gün dinlendirilmesi ve daha sonra tohumlanması gerekir. Hayvanların döl veriminin de iyi takip edilmesi gerekmektedir

İnek Kaç Yaşında Süt Verir?

Merak edilen konulardan bir diğeri de ineğin kaç yaşında süt vereceğidir. Hayvancılığa başladığınızda süt ya da besi hayvancılığından hangisini yapacağınıza karar vermeniz gerekecektir. Süt hayvancılığı yapacaksanız süt veren inek cinslerinden satın almanız gerekecektir.

  • Friz inek ırkı : Yılda 9000 lite
  • Jersey : Yılda 5000 litre
  • Guernsey : 5000 litre
  • Simental : 6000 litre
  • Ayrshire : 5800 litre
  • Mantofon : Yılda 4000 litre
  • Silifke ırkı hayvan ırkları süt hayvancılığında kullanılmaktadır.

İnekler genel olarak kuru ve taze otlarla beslenirler. Tuzu seven hayvanlardır. Bunların yanı sıra kendilerine havuç ya da pancar yedirmek oldukça yararlı olmaktadır. 2,5 yaşından itibaren 10 yaşına kadar doğurabilirler. 2,5 yaşından itibaren boğalar ise damızlık yapılır ve 9 yaşlarını tamamlayıncaya kadar damızlık olarak kullanılırlar. İnekler 600 kilograma kadar ulaşabilirken, öküzler 1000 kg ulaşabilmektedir. Normal şartlarda bir inek 15 ile 20 kilogram arasında süt verebilmektedir. Süt verimi hayvanlar kuruya alındıktan ve doğum yaptıktan sonra süt verimleri artmaktadır.

Bir cevap yazın