Kumaşlarda Tel Numarası veya Sıklık

Tekstili ürünleri seçiminde kumaş kalitesi çok önemli olmasına rağmen bazen aradaki farklar ve kalitenin nasıl adlandırıldığı çoğu zaman yanlış anlaşılmakla birlikte, kumaşlar arasındaki farklar tam olarak bilinememektedir.

Tel sayısı  yada piyasa adıyla  “sıklık/kumaş sıklığı”

denilen ve kaliteyi adlandıran bu teknik detay 1 cmiçerisindeki atkı ve çözgü ipliklerinin toplam sayısını vermektedir. 

Tabiki kumaş sıklığı ile birlikte kullanılan ipliğin kalınlığı ve türü de kumaş kalitesini sınıflandırmak için önemli bir faktördür. İplik ne kadar ince ve sıklık yüksek olursa kumaş ta o kadar kaliteli olacaktır.

Buradan anlaşılacağı üzere her ikisi de %100 pamuk olan, 83 tel/cm2 bir ürün, 57 tel/cm2 olan bir üründen çok daha kaliteli olacaktır.

Ranforce

57 tel/cm2 kumaşlar

57 tel olarak adlandırılan bu kumaş türü %100 pamuk yada pamuk polyester karışımlı olabilmektedir. Bezayağı denilen 1×1 dimi yada 2×1 dimi olarak üretimi yapılmaktadır.

Genellikle 30/1 Ring karde ipliğinden üretilmektedir. yaklaşık olarak 115-120 gr/m2 olarak dokunmaktadır. Websitemizde en alt kalite ürün olarak satılmaktadır.

Akfil

62/63 tel/cm2 kumaşlar

Bu kumaş türü orta kalite kumaşları adlandırmak için kullanılmaktadır. Kimi firmaların yalancı saten olarak sattıkları üründür. 1×1 dimi ya da 2×1 dimi olarak üretimi yapılmaktadır.

Genllikle 30/1 karde ipliği kullanılmaktadır. Yaklaşık olarak 120 – 125 gr/m2 civarında dokunmaktadır.

Percale

82 tel/cm2 kumaşlar

Bu kumaş türü 63 tel grubuna alternatif olarak üretilmiş kaliteli kumaşlardır. 82 tel satenlerden farklı olan özelliği saten dokuma yapısı yerine 1×1 dimi yada 2×1 dimi örgü yapısında olmasıdır.

 Genellikle 40/1 compact penye iplikten dokunur ve 125-130 gr/m2 civarında ağırlığa sahiptir.

Saten (Pamuk saten)

82 tel/cm2 kumaşlar

Saten kumaş denilince genellikle akla polyesterden dokunmuş, atlas kumaş türü, kaygan, terleten kumaşlar gelmektedir.

Kaygan olması kısmen doğru olsa da terletme yapması kullanılan iplikle alakalıdır.

Pamuk ipliğinden dokunmuş kumaşlar terletme yapmaz. Kullanılan ipliğe göre birçok türevi olabilir, ipek saten, pamuk saten, atlas saten, bambu saten, modal saten bunların bazı türleridir.

Kaygan olmasının sebebi yüzey pürüzsüzlüğünün çok fazla olmasından dolayıdır.

Ancak bu pürüzsüzlük kumaşın müthiş derecede yumuşak olmasına sebep olduğundan özellikle otel tekstili ve ev tekstili sektörlerinde en çok tercih edilen kumaş olmasını sağlamıştır.

Saten ismini almasına sebep olan örgü yapısı 5×1 saten yada 7×1 saten yapısından dolayıdır.

Genellikle 40/1 compact penyeden dokunur. ve yaklaşık 125-130 gr/m2 ağırlığındadır.
Yollu saten yada düz olarak seçenekleri mevcuttur.

Süper saten

105 tel/cm2 kumaşlar

98 tel, 100 tel, yada 105 tel gibi türevleri olabilmektedir. 5×1 yada 7×1 saten olarak dokunur, standart satenin kalitesini arttırmak adına üretilmiş alternatif ürünlerdir.

%100 pamuk olarak üretilebildiği gibi pamuk/polyester karışımlı olarak ta üretilebilmektedir.

Genellikle 40/1 compact penye iplikten dokunur ve 130 gr/m2 ağırlığındadır.

Delux Saten 120 tel/cm2 kumaşlar

Otel tekstilinde tercih edilen en üst gruplardan bir tanesidir. 5×1 yada 7×1 saten dokuma yapısına sahiptir.

Genellikle atkı 50/1 yada 60/1 kompact penye, çözgü ise 60/1 compact penye iplikten dokunmaktadır. 140 gr/m2 civarında gramaja sahiptir.

Genellikle çok lüks oteller tarafından tercih edilmektedir. Gerek ipliğin çok ince olması ve gerekse dokuma sıklığının çok fazla olması, fiyatının yüksek olmasını etkileyen en önemli sebeplerdendir.

Bu kumaş gruplarının haricinde 52 tel, 72 tel, 98 tel, 160 tel gibi çeşitler de mevcuttur ve alt üst grupları ile benzerlik göstermektedir.

Bu ürün grupları çok sık tercih edilen gruplar olmadığından ekstra açıklamaya yer verilmemiştir.

Banyo tekstil ürünleri neden önemlidir?

Tüm misafirler, konaklamaları sırasında kendilerini evlerinin rahatlığında, hatta daha da lüks şartlarda hissetmek isteyecektir. Kişisel bakımlarını yapabildiği bir ortamın mutlaka hijyenik ve yumuşacık havlularla bezenmiş olması misafirinizi mutlu edecek önemli detaylardan bir tanesidir.

Kurulanmak için elini atacağı havlunun yumuşak ve dolgun olması hem rahat kurulanmasını sağlayacak, hem de özellikle yaz tatili yapan misafirlerin hafif veya ağır güneş yanıklarını rahatsız etmeyecektir.

Bu sebeple, özellikle yaz tatili otellerinde 230 gr üzeri havlular, ve mutlaka Ring ipliğinden üretilmiş havluların tercih edilmesi gerekmektedir.

Ring ipliğinden üretilmiş havlu ve bornozlar, daha parlak olduğu gibi, su emiciliği daha fazla ve yıkama sonrası sertleşmeye karşı dayanımı, open – end  yada tüylü open-end (Avor) ipliklere oranla daha az olacaktır. 

Uygun fiyatlı olması sebebiyle tercih edilen open-end iplikten üretilmiş havlularda zamanla oluşan yıkama sonrası sertleşme, su emiciliğinde azalma ve çabuk yıpranma gibi sorunlar, havlularınız kısa süreli olmasına ve erken tedariğe sebep olacağından, ucuza mal edildiği düşünülen ürünler daha pahalıya mal olacaktır.

Bir cevap yazın